dlaczego szambo jest niebezpieczne

image_20181201_175130_1

Na naszych przydomowych posesjach jest wiele niebezpieczeństw, które mogą na nas czyhać. Jednym z najbardziej niebezpiecznych miejsc jest szambo i jego najbliższa okolica. W ostatnich latach dochodziło do bardzo wielu wypadków związanych z szambem. Niektóre z nich niestety kończyły się tragicznie. Warto wiedzieć dlaczego szambo jest niebezpieczne i co możemy zrobić, aby to niebezpieczeństwo zminimalizować.

Wypadki jakie mogą się przydarzyć

image_20181201_175130Najczęściej do wypadku związanego z szambem dochodzi wtedy, gdy dostęp do niego nie jest w żaden sposób chroniony. Nadal można spotkać posesje, gdzie właz do szamba jest uszkodzony albo go w ogóle nie ma. Zdarza się tak szczególnie tam, gdzie trwa jeszcze budowa i posesja nie jest ogrodzona.

Do wypadków dochodzi również w trakcie wypróżniania zbiornika na szambo lub w momencie jego czyszczenia, co niektórzy decydują się robić. Wystarczy chwila nieuwagi i można wpaść do środka. Jeśli się połamiemy, co jest w takim przypadku regułą to jeszcze pół biedy, zdarza się jednak, że osoby znajdujące się wewnątrz zbiornika zatruwają się oparami wydobywającymi się z szamba. W ciągu kilku chwil tracą przytomność, a następnie duszą się i umierają. Swego czasu bardzo głośno było o jednym z takich przypadków, który miał miejsce w naszym kraju. W tragiczny sposób zginęło kilka osób, które jedna po drugiej wchodziły do wnętrza zbiornika, aby ratować pozostałe osoby.

Nie warto wylewać nieczystości z szamba na własną rękę, ponieważ w trakcie takiego działania również dochodzi często do wypadków tragicznych w skutkach. Głównie ofiarami są dzieci, które bawią się na podwórku wtedy, gdy rodzic pozostawia otwarty właz do szamba, aby je opróżnić. Wystarczy chwila nieuwagi, a pociecha może znaleźć się wewnątrz zbiornika. Nie powinno się dlatego tak ryzykować.

W jaki sposób zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwem?

 

Przede wszystkim warto systematycznie przeprowadzać kontrolę okolic szamba. Powinniśmy sprawdzić, czy właz do szamba nie jest uszkodzony lub na przykład odsłonięty, przesunięty na bok.

Gdy sprawdzenie podstaw mamy już za sobą, to powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu dodatkowej pokrywy na właz betonowy. Są specjalne pokrywy, które zamyka się na kłódkę. Najczęściej posiadają je studnie wodomierzowe. Można je jednak z powodzeniem zastosować właśnie w pokrywach do szamb. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy montować dodatkowej pokrywy zamykanej na klucz, to warto wymienić betonowy właz do szamba na właz żeliwny. Ten drugi swoim ciężarem znacząco utrudnia podniesienie włazu bez odpowiednich narzędzi. Nikt niepowołany bez przygotowania nie będzie w stanie tego zrobić. Jest on dodatkowo znacznie trwalszy. Wytrzyma dłuższy okres czasu co jest jego zaletą.

Jeśli mamy taką możliwość, to należy ogrodzić naszą posesję. Mamy wtedy pewność, że nikt nie wejdzie na działkę i nie będzie chciał zrobić nam głupiego psikusa. Niestety ogrodzenie działki to naprawdę spory wydatek, na który może sobie pozwolić niewielu. Z tego też względu dobrym wyborem wydaje się ogrodzenie okolic szamba i wstawienie furtki, która będzie otwierana kluczykiem, kłódką. Dzięki temu dzieci, a także nikt inny nie dostanie się w okolice zbiornika na szambo bez naszej wiedzy.

Gdzie kupić żelazną pokrywę do szamba?

image_20181201_175130

Najłatwiejszym sposobem jest wymiana pokrywy z betonowej na żelazną. Już to powinno znacząco zwiększyć bezpieczeństwo osób, które będą znajdować się w okolicach szamba. Sporo osób nie wie jednak gdzie skierować swoje kroki w celu zakupu włazu żeliwnego. Tak naprawdę najlepiej wybrać się do betoniarni, która zajmuje się produkcja szamb betonowych. Można wybrać tę firmę, w której sami kupiliśmy szambo. Powinna ona posiadać w sprzedaży właz żeliwny do szamba. Jeśli jednak nie będzie takich rzeczy sprzedawać, to zapewne dowiemy się od przedstawicieli firmy, gdzie powinniśmy się udać, aby zakup mógł zostać zrealizowany.

Podsumowując

Nieświadomych użytkowników szamb, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń jakie wynikają z użytkowania takich zbiorników jest naprawdę wielu. Jeśli choć tylko kilka czy kilkanaście procent z nich zmieni swoje pokrywy do szamba na żeliwne, to wypadków na pewno będzie znacznie mniej i bezpieczeństwo ulegnie poprawie. Niektóre ze wspomnianych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa są naprawdę kosztowne. Wymiany  włazu na żeliwny nie możemy jednak nazwać bardzo drogim przedsięwzięciem. Poziom bezpieczeństwa natomiast znacząco wzrośnie!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s